Autostrada Rzeszy
- wyborcza.pl
- Jun 22, 2017
- 3 min read
Trasa A4 łączy południową Polskę z siecią europejskich dróg. Jej początki sięgają lat 30. i hitlerowskiego programu budowlanego.
Odcinek między Wrocławiem a Legnicą był gotowy 28 września 1936 r. Wtedy pod Legnicą Adolf Hitler osobiście otworzył trasę, dzięki której długość autostrad w Rzeszy przekroczyła tysiąc kilometrów.

W 1937 r. powstał odcinek Bolesławiec?Żagań, dzisiaj część autostrady A18. Przed wojną udało się połączyć Berlin ze stolicą Śląska, powstał też jednojezdniowy odcinek z Wrocławia do Brzegu i fragment między Gliwicami a Bytomiem (dzisiejsza droga krajowa nr 88). Na górnośląskich odcinkach, budowanych podczas II wojny światowej, pracowali robotnicy przymusowi i więźniowie obozu koncentracyjnego Auschwitz.
Już wtedy zaplanowano też odcinek między Bolesławcem a Zgorzelcem, który umożliwiłby dojazd ze Śląska w stronę Drezna. Na jego powstanie trzeba było jednak czekać aż do 2009 r.
W latach PRL-u A4 była jedyną autostradą w Polsce, nie licząc krótkiego odcinka niedaleko Szczecina. Dlatego też często była wykorzystywana w sportach motorowych. W czerwcu 1973 r. zespół, w skład którego wchodził m.in. Sobiesław Zasada, pobił tam trzy rekordy długodystansowe samochodów turystycznych (w klasie do 1500 cm sześciennych).
Przez całe lata PRL-u dokończenie trasy w kierunku Krakowa było wpisane w rządowe dokumenty. W tym czasie nic się jednak nie działo. Jeszcze w 1956 r., u progu rządów Władysława Gomułki, powstały koncepcje przedłużenia drogi od Wrocławia na wschód, ale nie było pieniędzy na realizację tych zamierzeń. Dopiero epoka gierkowska przyśpieszyła budownictwo drogowe w kraju. Priorytet miały jednak inne trasy, jak np. słynna 'gierkówka' z Katowic do Warszawy.
Pod koniec lat 70. rozpoczęto łączenie Krakowa z aglomeracją katowicką. Budowa pierwszego odcinka między Krakowem a węzłem Byczyna zaczęła się w 1978 r., lecz otwarto go dla kierowców dopiero 22 listopada 1986 r. Przez długi czas trasa była oznakowana jako droga krajowa, nie spełniała bowiem standardów autostradowych. Przed końcem PRL- udało się otworzyć też niewielką część autostradowej obwodnicy Krakowa. Reszta obwodnicy powstawała kawałkami, a w całości oddana została dopiero w 2002 r.
Budowana w latach 70. i 80. droga między GOP-em a stolicą Małopolski szybko się zepsuła i w drugiej połowie lat 90. rząd musiał zdecydować o modernizacji tego odcinka. Za pieniądze z kredytu udzielonego przez Europejski Bank Odbudowy w latach 1996-97 naprawiono konstrukcję jezdni oraz pięciu mostów, będących w najgorszym stanie.

fot: (Library of Congress)
Rząd zdecydował też, że włączy A4 do sieci płatnych autostrad. Opłaty miały pomóc w finansowaniu programu budowy infrastruktury drogowej. W 1997 r. podpisano umowę koncesyjną na trasę Katowice-Kraków, która obowiązywać będzie do 2027 r. Zarządcą autostrady została firma Stalexport Autostrada Małopolska, która od tego czasu odpowiada za remonty i modernizację drogi. Od 2000 r. ta część A4 jest płatna, a przejazd kosztuje obecnie 18 zł.
Autostrada między Wrocławiem a Gliwicami, której przebieg wytyczyli jeszcze niemieccy planiści, miała powstać także za Gierka. W 1974 r. ruszyła budowa, której koszt oszacowano na pięć ówczesnych miliardów złotych. Wrocławskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych i Mostowych rozpoczęło prace, które jednak szybko porzucono. Wykonane w nietrwałej technologii wiadukty trzeba było rozebrać parę lat po ich powstaniu. Efektem tamtych robót był 12-kilometrowy fragment, który udało się dokończyć w 1995 r.
Dopiero w 1997 r. wmurowano kamień węgielny pod budowę 126-kilometrowej drogi, której koszt oszacowano na 350 mln euro. Przetarg na budowę wygrało konsorcjum spółka Deutsche Asphalt - Dromex. W 2000 r. dociągnięto drogę do węzła Dąbrówka (niedaleko Opola), w 2001 r. do węzła Nogowczyce (obok Strzelec Opolskich).
W 2003 r. otwarto odcinek między Kleszczowem (koło Gliwic) a Sośnicą. Tym samym Wrocław został połączony z Katowicami i Krakowem. W ramach tej inwestycji wykonano prowizoryczny węzeł Sośnica. Dopiero w latach 2008-2010 przy okazji budowy autostrady A1 powstała docelowa konstrukcja, która stała się największym węzłem drogowym w Polsce (na zdjęciu). Odcinek między Wrocławiem a Gliwicami od 2012 r. jest płatny, a przejazd autem osobowym kosztuje 16,20 zł.

więcej: http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/56,35751,17172790,Autostrada_z_Rzeszowa_do_Lizbony__Jak_budowano_A4.html?utm_source=facebook.com&utm_medium=SM&utm_campaign=FB_Wroclaw_Wyborcza&disableRedirects=true
wyborcza.pl
تعليقات