
PAŁACE UMOCNIENIA
PAŁACE - W RUINIE I ODNOWIONE
Region bogaty w atrakcje turystyczne, pokryty zarówno gęstą siecią drogową, jak i siecią pieszych szlaków turystycznych. W zimie są tu doskonałe[styl do poprawy] warunki do uprawiania narciarstwa. Są tu tereny narciarskie tak biegowe, jak i zjazdowe. Ponadto liczne uzdrowiska o wieloletniej tradycji powstałe wokół źródeł wód mineralnych – głównie szczawy – (m.in. Kudowa-Zdrój, Polanica-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Długopole-Zdrój, Lądek-Zdrój).
Wybrane atrakcje turystyczne to:
- przełom Nysy Kłodzkiej w Bardzie,
- pruska twierdza kłodzka,
- twierdza w Srebrnej Górze,
- XVII wieczna Kaplica Czaszek w Czermnej,
- barokowa bazylika i Kalwaria Wambierzycka,
- Zamek Kapitanowo w Ścinawce Średniej
- Zamek w Ratnie Dolnym
- Zamek w Gorzanowie
- Pałac w Bożkowie
- Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju,
- Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej,
- Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku,
- Pałac w Żelaźnie
Dla wytrwałych i uoartych zwiedzających Ziemi Kłodzką czeka do poznania Jaskinia Niedźwiedzia i pozostałości kopalni uranu w Kletnie, Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota w Złotym Stoku
Wodospad Wilczki i "Ogród Bajek" w Międzygórzu,
Ogród japoński w Jarkowie koło Kudowy-Zdroju
Park Narodowy Gór Stołowych.
Od 1995 r. ziemia kłodzka jest częścią Euroregionu Glacensis. Ze strony polskiej należy do niego 17 gmin i miasta: Kłodzko, Nowa Ruda, Bystrzyca Kłodzka i Polanica-Zdrój. Od strony czeskiej są gminy z 7 powiatóww której sa także powiaty Pardubice i Jiczyn.
FORTYFIKACJE W GÓRACH ORLICKICH
W okresie międzywojennym, w wielu państwach Europy, wznoszono fortyfikacyjne pasma umocnień, takie jak: Linia Maginota, Mannerheima, Wał Pomorski i czechosłowackie fortyfikacje w Sudetach, których część stanowią umocnienia w Górach Orlickich.
Martin Večeř, Muzeum Wojskowe w Kralikach - W okolicach Kralik umocnienia zbudowano w latach 1936-38, ale nigdy nie były one wykorzystane w walce. Są to najlepiej zachowane w Czechach twierdze: „Bouda”, „Adam” i „Hurka”. Miały zapobiec inwazji wojsk niemieckich na tereny Kotliny Kłodzkiej.
Czechosłowacka armia dysponowała dużą ilością nowoczesnego uzbrojenia, jednak przewaga Wehrmachtu była bezsprzeczna. Pokładano więc nadzieje w „Linii Sudeckiej”. W Górach Orlickich wybudowano pięć z piętnastu planowanych grup warownych. Garnizon twierdzy „Hurka” składał się z około 500 żołnierzy.
Ludek Vávra konserwator fortecy „Hůrka” - Znajdujemy się przy jednym z pięciu naziemnych obiektów tej twierdzy. Pod nami jest 1800 m korytarzy i hal. Tam miała być zgromadzona wszelkiego rodzaju amunicja, służąca tym obiektom, składy żywności, zbiorniki na naftę i olej. Cała twierdza miała szansę wytrzymać nawet kilkumiesięczne oblężenie.
Wszelkie potrzebne materiały dostarczano do podziemi kolejką „linowo-szynową”. Przewożono 20 ton na godzinę. Podziw budzi idealny stan całego wnętrza.
Ludek Vavra - Znajdują się tutaj bardzo ciekawe eksponaty, których niewiele już w naszych fortyfikacjach zostało. M.in. ciężkie karabiny maszynowe WZ 37, lekkie karabiny maszynowe oraz używane w twierdzy otwory strzelnicze. Poza tym – zbiór wentylatorów, peryskopów i różnego typu piecyków, używanych zimą.
Ale zabytki techniki wojskowej w Kralikach nie ograniczają się jedynie do twierdzy „Hurka”.
Ladislav Tóth technik Muzeum K-S 14 „U cihelny” - Były trzy typy umocnień. Najsilniejsze to twierdze: „Hurka”, „Adam”, czy „Bouda”. Poza tym były umocnienia takiego typu jak nasz bunkier K-S 14 „U cihelny”. Te, miały już własna załogę, ale nie były połączone korytarzami. Inne to tzw. ”rzepiki” – mniejsze fortyfikacje dla 6-7 osób, nie mające stałej załogi. Na podstawie umowy monachijskiej uzgodniono, że całość umocnień przejdzie w ręce Niemców bez jednego strzału. W proteście przeciwko tej decyzji, plutonowy Arnoszt Hrad, 3 X 1938 roku popełnił samobójstwo.
Umocnienia w Górach Orlickich, nigdy nie wykorzystane bojowo, stanowią obecnie, unikalny w skali Europy, przykład zabytków techniki wojskowej.
źródło: rozmowki-polsko-czeskie.pl