top of page

SREBRNA GÓRA

ŚLADAMI III RZESZY

     Srebrna Góra położona jest, w malowniczej i stromej Srebrnej Dolinie, która oddziela Góry Sowie odGór Bardzkich. Miejscowość ciągnie się, na długości ponad trzech kilometrów, wzdłuż widokowej szosy z Ząbkowic Śląskich do Nowej Rudy, wspinającej się serpentynami na Przełęcz Srebrną.

     Srebrna Góra, to dawna osada górnicza, związana z eksploatacją rudy srebra (w 1331 roku otrzymała przywileje górnicze). W 1536 roku, osada Silberberg otrzymała prawa miejskie i herb. Najwyższym wzniesieniem Srebrnej Góry, jest Góra Warowna położona na wysokości 686 m.n.p.m. Na szczycie tej góry, znajduje się rdzeń rozległego zespołu fortecznego Twierdzy Srebrnogórskiej,  znanego głównie jako Fort Donjon

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     W Srebrnej Górze, warto  zobaczyć wyjątkowe wiadukty kolejowe - pozostałość po przedwojennejKolei Sowiogórskiej, której szczegółowy rys historyczny, zamieszczony jest poniżej. Wiadukt Srebrnogórski (27 m wysokości) - to jeden z dwóch, potężnych wiaduktów wybudowanych, na odcinku Srebrna Góra Miasto - Srebrna Góra Twierdza.

 

     Okres  II wojny światowej w  Twierdzy Srebnogórskiej  i całych Gór Sowich to tragiczna karta w dziejach  i w jej  fortach zlokalizowano Oflagi i obózy karne o zaostrzonym regulaminie i specjalnym systemie nadzoru. Wielu więźniów  pobyt w twierdzy przepłaciło ciężkim losem i śmiercią w srebrnogórskich kazamtach. W oflagu w Srebrnej Górze przebywali wybitni, wysokiej rangi polscy oficerowie wzięci do niewoli w 1939 roku: kontradmirał Józef Unrug - wybitny polski marynarz i patriota, komandor Stefan Frankowski  (pośmiertnie odznaczony Krzyżem Złotym Orderu Wojennego Virtuti Militari  i awansowany do stopnia kontradmirała, zmarł w 1940 roku w Bielawie - niemieckim szpitalu w Górach Sowich, generał dywizji Tadeusz Piskor -  dowódca Armii,,Lublin'', kontradmirał Włodzimierz Steyer i wielu innych.  Oflag nie był zbyt liczny, ale pilnie strzeżony i o zaostrzonym rygorze. Przebywało w nim ok. 170 oficerów oraz ok. 120 podoficerów i szeregowców - ordynansów. Pomimo zaostrzonych rygorów, w nocy z 5 na 6 maja 1940 r., zbiegło 10 oficerów z Fortu Rogowego. Siedmiu z nich ujęto, ale trzem udało się przedostać do Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Od wiosny 1944 r. w twierdzy głównej mieścił się obóz jeńców fińskich. W końcu czerwca zorganizowali oni bunt i opanowali część twierdzy, ale po krótkim oporze musieli się poddać. Po rozbrojeniu, wszystkich rozstrzelano. Obóz ten mieścił się w Forcie Wysuniętym.

 

             LINK VIDEO: SKARBY III RZESZY

http://www.ipla.tv/Skarby-iii-rzeszy-kraina-skarbow/vod-5737381

 Po wojnie Donżon, jak i cała Twierdza w Srebrnej Górze, popadała w ruinę, ograbiona z cenniejszych  rzeczy, przez wojska radzieckie, nadal była systematycznie okradana, ze wszelkich elementów budowlanych. Nowe polskie władze, nie wykazywały zainteresowania XVIII-wieczną fortecą, Donżon wraz z całą twierdzą, ulegał powolnemu zniszczeniu. Dopiero w 1965 roku, Komenda Dolnośląskiej Chorągwi ZHP, podpisała porozumienie pod nazwą  "Akcja Srebrna Góra", porozumienie te zapoczątkowało, stopniową odnowę części fortów twierdzy, uprzątnięto II Fort Rogowy i nadano mu nazwę "Harcerz".

 

    Historia regimentu który będzie Państwa oprowadzał  - 

Grupa rekonstrukcyjna /Infanterie - Regiment von Alvensleben (No. 33)/ w swoich działaniach, nawiązuje do autentycznego pułku pruskiej piechoty którego III batalion stacjonował w Srebrnej Górze w latach 1777 - 1807, a jego żołnierze brali czynny udział w obronie twierdzy przed Wielką Armią Napoleona w roku 1807. Żołnierze-rekonstruktorzy umundurowani są w wierne kopie mundurów pruskiej piechoty liniowej z lat 1806-07, dysponują bronią palną (karabiny skałkowe, armaty, moździerze), oraz przedmiotami codziennego użytku z przełomu XVIII i XIX wieku.Grupa rekonstrukcji historycznej - Regiment Srebrna Góra, oferuje pokazy: epokowej musztry, wystrzałów z broni skałkowej, wystrzałów i obsługi replik XVIII wiecznych armat oraz warunków życia obozowego żołnierzy epoki napoleońskiej. Nasza grupa swoim udziałem znakomicie uświetni uroczystości rocznicowe, święta państwowe, festyny podczas dni miast lub inne imprezy okolicznościowe. 

fot. Zbigniew Rabenda
fot. Zbigniew Rabenda
fot. Zbigniew Rabenda
bottom of page